Jeotermal EnerjiManşetYenilenebilir Enerji

Sivas’a Yapılan 20 Milyon Liralık Jeotermal Seranın Çalışmaları Devam Ediyor

0
Sivas’ın Sıcak Çermik Kaplıca bölgesinde temeli atılan ve jeotermal suyla ısıtılacak 40 dönümlük topraksız seranın inşaatında çalışmalar devam ediyor

Sivas’ın Sıcak Çermik Kaplıca bölgesinde temeli atılan ve jeotermal suyla ısıtılacak 40 dönümlük topraksız seranın inşaatında çalışmalar devam ediyor

Sivas’ın Yıldızeli ilçesi sınırları içerisinde bulunan Sıcak Çermik Kaplıcası bölgesine, tamamı jeotermal akışkanla ısıtılacak cam, topraksız, modern sera yapılıyor.

Yıldızeli’nin Sıcak Çermik Kaplıcası bölgesinde bulunan jeotermal akışkanın çeşitli alanlarda kullanımı başlamıştı. Bölgede bulunan jeotermal akışkanın artık tarımsal alanda da değerlendirilmesi amacı ile  40 dönümlük arazide bölgenin ilk cam, topraksız serası inşaa ediliyor.

Seranın işletmeye başlamasının ardından yılda 2 bin 500 tona kadar salkım domates üretimi yapılacağı öngörülüyor. Üretilen domateslerin yurt içi ve yurt dışı pazarlarına gönderileceği serada yaklaşık 100 kişinin istihdam edilmesi planlanıyor. Seranın yapım maliyeti ise yaklaşık 20 Milyon lira olarak açıklandı.

Sera inşaatında incelemelerde bulunan Sivas Valisi Salih Ayhan, konuya ilişkin şu açıklamalarda bulundu: “Sıcak Çermik bölgesinde sıcak suyumuzun şifasından faydalanmakla birlikte yine bölgede bazı rekreasyon çalışmaları yapıldı. Burası ilave olarak imar planında yer alan tarımsal alanda da kullanılabilir. Bu manada yatırımcımıza tahsis ettiğimiz ısısını, yatırımcımız kısa zamanda yatırıma dönüştürme konusunda adımlar attı. Özellikle koronavirüsle mücadelede tarım ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Dolayısıyla hız kesmeden yatırımcıya destek olma konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Burası yaklaşık 40 dönüm ve Sivas’ta ilk topraksız cam serası olacak. Bu da Sivas’a bir vizyon katmış olacak. Sivas tarım ve hayvancılıkta bir üs ve bölge olacağına inanıyorum. Bunun da çalışmalarını yoğun bir şekilde yapmaktayız. Topraklı seralar yoğun bir şekilde yapılmakla birlikte topraksız cam sera ilk defa yapılmaktadır. Seramız ayrıca kaplıcamızın termal ısısından faydalanacak ve bunu da ekonomiye dönüştürmüş olacak.”

Proje Teknik Danışmanı Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Organik Tarım Programı Öğretim Görevlisi Volkan Yörük, 2012 yılından bu yana 8 yıldır çalıştıkları projede, yatırımcıları ile temel atma aşamasına geldiklerini söyledi.  Yörük sözlerine şöyle devam etti: “Bu sera ayrıca bölgenin ilk cam serası ve ilk topraksız modern serasıdır. Tamamen jeotermal kaynaklarla ısıtılacak ve yıllık 2 bin 500 tona kadar salkım domates üretmeyi planlıyoruz. Bu gerek yurt içi gerekse yurt dışı pazarda önemli bir miktar olacak. Burada üretimden ziyade ayrıca 100’e yakın vasıfsız işçi çalışacak ve bu bölgeye katma değer sağlayacak. Sera maliyeti ise yaklaşık 20 milyon lirayı bulmuş durumda.”

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nden Kiralık Jeotermal Kaynak

Previous article

“Elektrikten Nükleer Enerjiye Kadar Her Alan Ele Alındı”

Next article

You may also like