EnerjiGüneş Enerjisi

Solar İstanbul 2020 Fuarı 11-13 Mart’da İstanbul’da

0

Solar İstanbul 2020 Fuarı 11-13 Mart’da İstanbul’da

TG Expo Uluslararası Fuarcılık ve GENSED tarafından 11-13 Mart 2020’de Türkiye’de ilk kez düzenlenecek “Solar İstanbul 2020 Konferans ve Fuarı” için , TG Expo Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Akyıldız ve Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği GENSED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü Yönetim Kurulu Üyesi Kerim Gazioğlu ve Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Erinç Kısa, Konar Enerji Üst Yöneticisi ve GENSED Başkan Yardımcısı Tolga Özdemir katıldı.

“Geleceğin Yeni Teknolojileri” temasıyla düzenlenecek fuarla tüm sektör bir araya gelecek

Türkiye’nin güneş enerjisinde büyük gelişme kaydettiğini aktaran Halil Demirdağ, 2014’te güneş enerjisindeki kurulu gücün 40 megavat seviyesinde olduğunu hatırlattı.

GENSED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Demirdağ

Demirdağ, şu anki güneş enerjisi kurulu gücünün 5 bin 600 megavatı bulduğuna dikkati çekerek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımızın da açıkladığı üzere, güneş enerjisinde bin megavatlık kurulu güç, yılda 110 milyon dolarlık gaz ithalatını önlüyor. Güneş enerjisi santrallerinin ömrünün 30 yıl olduğu düşünüldüğünde, mevcut 5 bin 600 megavat seviyesindeki kurulu güçle 30 yılda ithal yakıtlara harcanabilecek 18 milyar doları ülkemizin kasasında tutmuş olacağız. Ülkemizde şu anda planlanmış yatırımlarla 40 bin megavata kadar güneş enerjisi kapasitesine ulaşılabileceğini öngörüyoruz.” diye konuştu.

Öte yandan, sektördeki potansiyelin yatırıma dönüştürülmesi için desteklenmesi gerektiğini kaydeden Demirdağ, Türkiye’de şu anda kullanılan güneş panellerinde de önemli yerlilik oranına ulaşıldığını dile getirdi.

Demirdağ, sektörün bu panelleri yalnızca Türkiye’de kullanmadığını aynı zamanda pek çok ülkeye de ihracat yaparak ekonomik hareketlilik yarattığını anlattı.

Türk şirketlerin de İspanya, Ukrayna, Polonya gibi ülkelerde güneş enerjisi yatırımlarına başladığını belirten Demirdağ, bu şirketlerin uluslararası sermayeden pay almaya başladığını söyledi.

Toplantıda kısa bir konuşma yapan ve güneş özelinde çok büyük bir girişim olan “Solar İstanbul Fuarı” na destek vermenin kendileri için önemini aktaran GÜYAD Yönetim Kurulu Üyesi Erinç Kısa ise son 5 yılda güneş enerjisi alanında üretim yapan tesislerin kapasitesinin yaklaşık 5.600 MW’a geldiğine dikkat çekerek güneş, rüzgar, jeotermal gibi
yerli ve maliyetsiz kaynaklardan mutlaka yararlanmak gerektiğine vurgu
yaptı. “Bu nedenle bizler GÜYAD olarak kendisini ispatlamış bir
mekanizma olan YEKDEM‘in devam etmesi gerektiğine inanıyoruz?” diyen Erinç Kısa, 31 Aralık 2020 sonuna kadar işletmeye giremeyecek yatırımcıların yatırımlarının atıl kalmaması ve istihdam yaratması amacıyla bu yatırımlara özel süre uzatımı verilmesi gerektiğinin
altını çizdi.

Schneider Electric İnovasyon Tırı İzmir’deydi

Previous article

Isı Yalıtımı İklim Değişikliği ile Mücadelenin Anahtarı

Next article

You may also like

More in Enerji