ElektrikEnerjiGündemGüneş EnerjisiManşetYenilenebilir Enerji

Solar3GW: “Güneş’te Teşviksiz İhalesiz Lisanslı Model Hayata Geçirilmelidir”

0
gunes-in-artik-tesvige-ihtiyaci-olmadigi-gorulerek-bu-karara-baglanmistir

Cumhurbaşkanı Kararı ile 01.07.2021’den sonra devreye girecek güneş santrallerine yönelik YEKDEM fiyatı, 32 krş/kWh olarak belirlendi.

Yeni lisanslı kapasite tahsisinde çoklu başvuru durumunda, mevcut mevzuat gereği, buradan başlanarak eksiltme yapılacağı da düşünüldüğünde, bu fiyatın en fazla mevcut PTF CİVARINDA olacağı aşikardır.

Solar3GW‘a göre; kanun yapıcı, Solar3GW olarak hep ifade ettiğimiz gibi, GÜNEŞ ENERJİSİNİN ARTIK TEŞVİĞE İHTİYACI OLMADIĞI gerçeğini görerek; bunu karara bağlamıştır. Güneş enerjisi teknolojisi, gün geçtikçe ucuzlayarak, elektrik fiyatlarını aşağı çekici yönde rol almaktadır. Bu yüzden GES’lerin hızla yaygınlaşması önemlidir. Artık teşvik verilmeyecek bir kaynak olarak güneş enerjisinin kapasite tahsisinde, ihalelerin de kaldırılması ile bu yaygınlaşma büyük hız kazanabilir.Bu yüzden, öneri iş modelimiz olan; ‘TEŞVİKSİZ İHALESİZ LİSANSLI MODEL’in bir an önce hayata geçirilmesi kritik önem taşımaktadır. Artık fiyatta teşvik devri kapandığına göre, tahsiste ihale devri de kapanmalıdır. Ancak böyle esnek ve verimliYENİ MODELLER, gerçek şebeke isterleri ile özel sektör bilgisi ve dinamizmini harmanlayarak, GES kurulu gücümüzü dengeli ve hızlı şekilde artırıp Türkiye‘yi ekonomik zenginliğe ve sağlıklı, sürdürülebilir bir çevreye taşıyabilir.Solar3GW Hakkında Daha Detaylı Bilgi İçin:https://www.solar3gw.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’nin Lisanssız Santralleri’nde Kurulu Güç 6.725,99 MW’a Ulaştı!

Previous article

Elektrikli Araçlar’ın Özel Tüketim Vergisi Oranında Artış Yapıldı

Next article

You may also like

More in Elektrik