ElektrikEnerjiGündemGüneş EnerjisiManşetYenilenebilir Enerji

ŞUSKİ, Güneş Enerjisi ile 1.150.000 kWh/yıl Üretim Sağlıyor

0
ges

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü GES projelerinin sayısı her geçen gün artırılarak önemli ölçüde tasarruf elde ediliyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan GES (Güneş Enerji Sistemi) projeleri ile enerji bağımlılığından kurtulmak ve tasarruf elde etmek için Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından şehrin birçok noktasında yeni yatırımlar yapılarak güneşi en fazla alan kentlerden biri olan Şanlıurfa’da GES projeleri çoğalıyor.

İlk etapta faaliyete sunulan GES projelerinden olan Şanlıurfa merkez içme suyu arıtma tesisinde çalışır durumda olan 14 dönümü kapsayan GES sistemi yılda toplam 1.150.000 kWh üretim sağlıyor.

ŞUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından Akçakale ilçesinde kurulan santralde üretilen güç 1.188 kWe/h (kilowatt/saat) olup yılda toplam 1.600.000 kWe/h üretim sağlanıyor. Tahmini 750 hanenin elektrik enerjisini karşılayacak büyüklükte bir proje olup üretilecek enerji, ilçede mevcut bulunan dağıtım hatlarına verilecek.

Yenilenebilir güneş enerjisi kaynağından üretilecek elektrik sayesinde, yılda 885 bin kilogram karbondioksit salımı azaltılmış olacak ve yılda yaklaşık 1 Milyon TL kazanç sağlayacak. ŞUSKİ Genel Müdürlüğünce Ceylanpınar ilçesinde 8 dönüm alan üzerine 500 kWh’lık Güneş Enerji Sistemi projelendirilerek hizmete sunuldu.

Ayrıca ŞUSKİ Genel Müdürlüğü, yine arıtma tesislerin çatı kısmına 16 dönümü kapsayacak şekilde 2 MW’lık GES sistemi kısa bir süre sonra projelendirilip kurulacak. Şanlıurfa Aşık bölgesinde yapılması planlanan 37 MW’lık GES projesi yaklaşık 700 dönüm alana kurulacak.

YEKDEM Hakkındaki Karar Enerji Sektörünü Nasıl Etkiledi?

Previous article

Bilecik’te Son 18 Yılda 1,1 Milyar Liralık Enerji Yatırımı!

Next article

You may also like

More in Elektrik