ElektrikEnerjiGündemManşet

Tam Kapanma ile Pandemi Döneminde İnşaat Sektörünün Durumu…

0
tam-kapanma-ile-pandemi-doneminde-insaat-sektorunun-durumu

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESCEVDER ) olarak Eskişehir başta olmak üzere çevre illerde inşaat sektörünün durumunu masaya yatırarak yapılan tespitler aşağıya sıralanmıştır.

İnşaat sektörü tam kapanma döneminde çalışmalarını Organize Sanayi Bölgelerinde Fabrika yapımının son sürat ve aralıksız devam ettiğini gözlemliyoruz.

Konut sektöründe ise son dönemle ekonomik nedenlerden dolayı konut satışlarındaki azalma konut sektöründeki inşaat yapımının hızını kesmiştir.

İnşaat sektöründeki gerilemenin nedenlerini incelediğimizde; maliyetlerin fazla artması, konut sektöründe bilinçlenmenin artması ile kaliteli malzeme ve işçiliklerin ön plana çıkması ile mali gücü olan müteahhitlerin bu dönemle karlarına kar kattığını görebiliyoruz.

Eski dönemde inşaat ta çalışanların sosyal güvenlikten yoksun çalışmasının zararlarını gördüklerinden yeni dönemde SGK sız çalışmaması ve hatta tam kapanmada SGK sı olmayan işçilerin “Görev Belgesi” alamaması nedeni ile çalışmalarını sürdürebilmek için elemanlarını SGK ya kayıt ettirdiklerine şahit olmuşuzdur.

Tam kapanma durumunda inşaat sektörü sokağa çıkma kısıtlamasında kapsam dışında tuttuğundan dolayı, inşaat sektörüne bağlı olarak; betoncu, kalıpçı, keresteci, camcı, sıhhi tesisatçı, elektrikçi, duvarcı, sıvacı, doğalgazcı vb gibi kalifiye elemanlar çalışırken bunlara malzeme sağlayan sektörlerde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutuldular.

Tam kapanma olarak nitelendirilen bu kısıtlamada en yoğun çalışan sektörlerin başında inşaat sektörü gelmesi bir tesadüf olmaması gerekmektedir.

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği ( ESCEVDER ) olarak inşaat sektörünün Türkiye’nin lokomatif sektörü olduğunu tespitinin yanında katma değeri yüksek üretim ve ürünler yapılması gerektiğinin altını bir kez daha çizmekteyiz…

Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği Hakkında Detaylı Bilgi İçin: https://www.escevder.org.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bosch ve Qingling’ten Yakıt Hücrelerinde İş Birliği için Çin’de Ortaklık

Previous article

‘Alarko Carrier’ İlk Çeyrekte Cirosunu % 68 Oranında Artırdı

Next article

You may also like

More in Elektrik