ManşetYenilenebilir Enerji

Temmuz Ayında Yenilenebilir Enerjiye 4,1 Milyar Liralık Destek Sağlandı

0
Temmuz Ayında Yenilenebilir Enerjiye 4,1 Milyar Liralık Destek Sağlandı

Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üreten santrallere Temmuz ayında yaklaşık 4,1 milyar liralık destek sağlandı.

Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamındaki teşviklerden bu yıl toplam kurulu gücü 21 bin 49 MW’ı bulan 817 santral yararlanıyor.

Söz konusu santrallere, geçen ay 4 milyar 68 milyon 859 bin 518 lira teşvik ödemesi yapıldı. Bu miktarın 1 milyar 172 milyon 54 bin 708 liralık bölümü lisanssız elektrik üretimi yapan santrallere tahsis edildi.

YEKDEM kapsamındaki santraller, temmuzda toplam 6 milyon 341 bin 545 MWh elektrik üretti. Bunun 5 milyon 42 bin 74 MWh’ini lisanslı, 1 milyon 299 bin 471 MWh’ini ise lisanssız elektrik üretim santralleri karşıladı.

Enerji portföyündeki yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını en üst seviyede kullanmayı amaçlayan Türkiye, YEKDEM kapsamında rüzgâr, hidroelektrik, jeotermal, biyokütle ve güneş enerjisi kaynaklarından elde edilen elektriğe KWh başına alım garantisi uyguluyor.

Mekanizma kapsamında elektriğin KWh’ine rüzgar ve hidroelektrik için 7,3 dolar/sent, jeotermal için 10,5 dolar/sent, biyokütle ve güneş için de 13,3 dolar/sent teşvik veriliyor. Teşvikler, yerli ekipman kullanımına göre değişiklik gösterebiliyor.

Büyüme Potansiyeli En Yüksek Olan Yenilenebilir Enerji Kaynağı Hangisi?

Previous article

Eski ve Yeni Enerji Bakanları “Müjdeler Olsun” Dediler

Next article

You may also like

More in Manşet