ElektrikEnerjiGündemHidroelektrik EnerjisiManşetYenilenebilir Enerji

TEMSAN ve EÜAŞ Arasında HES Hakkında Sözleşme İmzalandı

0
euas

Hirfanlı HES Rehabilitasyon projesinin gerçekleştirilmesi için TEMSAN Genel Müdürlüğü ve EÜAŞ arasında tarihinde sözleşme imzalandı.

Türkiye’nin Hidroelektrik santral teknolojilerine yönelik tasarım ve üretim kabiliyetlerinin kazandırılması yolunda yeni bir dönem açan EÜAŞ, bu çalışmalara bir yenisini daha ekliyor.

Daha önce “Hidroelektrik Santral Bileşenlerinin Yerli Olarak Tasarımı ve Üretimi” (MİLHES)  ve Sarıyar HES’in Rehabilitasyon Projeleri ile Türkiye’nin Hidroelektrik santral teknolojilerine yönelik tasarım ve üretim kabiliyetlerinin kazandırılması için başlatmış olduğu çalışmalara Hirfanlı HES Rehabilitasyonu Projesi ile devam ediyor.

Hirfanlı HES Rehabilitasyon projesinin gerçekleştirilmesi için Türkiye’deki hidrolik santrallerin kurulumunda öncü kuruluşu olan TEMSAN Genel Müdürlüğü ve EÜAŞ arasında 25.12.2020 tarihinde sözleşme imzalandı. 

Hirfanlı HES Rehabilitasyon Projesi ile EÜAŞ ve TEMSAN AŞ çalışanları düşey tip Francis türbini, hız regülatörü, şalt bara elektriksel koruma sistemleri, Vibrasyon Ölçüm ve koruma izleme sistemleri ve Debi ve verim ölçüm sistemleri ile tüm diğer yardımcı bileşenlerin yerli imkânlar kullanılarak tasarlanıp, imal edilerek devreye alınmasında işbirliği yapacaktır. 

Bununla birlikte Hirfanlı HES Rehabilitasyonu projesi kapsamında ki Türbin ve yardımcı bleşenlerinde yapılacak yenileme çalışmaları kuruluşumuz imkânları ile gerçekleştirilecek. 

Böylelikle yerli üreticilerle hayata geçirilen bu projelerdeki yerlilik oranının artmasıyla birlikte gelecekte yapılması planlanan hidroelektrik santral elektromekanik ekipman yatırımının yurt içinde kalması sağlanacak. Ayrıca yerli firmaların kazanacağı bu bilgi birikimi ve tecrübe sayesinde yerli firmalarımız dış pazarlara açılabilecek.

Belediyenin Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’nde Sona Gelindi

Previous article

Sanal Sim ( eSIM ) Kart Devri Başlıyor!

Next article

You may also like

More in Elektrik