total-adani-psuwatch

Total tarafından güneş enerjisi sektöründe dünyanın en büyüğü olarak kabul gören Adani Green Energy Limited’e 2,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi.

Firma, dünyanın en büyük güneş fotovoltaik çözümlerinin üreticisi Hindistan merkezli Adani Green Energy Limited’e yatırım yaptı.

Total, Adani’nin % 20’lik hissesine karşılık tam 2,5 milyar dolar ödeme yapacak olup böylece Covid-19 pandemisinin de etkisiyle ivme kazanan fosil yakıttan düşük karbon kaynaklarına geçiş sürecinde planladığı hedeflerine daha rahat ulaşacak. Total, geride bıraktığımız yıl yenilenebilir kaynaklara 2 milyar dolarlık yatırım hayata geçirirken 2030’a kadar ise yıllık yatırım bütçesinin % 20’sini yani yılda 3 milyar dolar ile yenilenebilir kaynaklara yatırım gerçekleştirecek.

Total’in Adani’deki bu yatırımı, şirkete dünyanın en büyük yenilenebilir enerji pazarlarından birinde söz sahibi olmasını sağlayacak. Adani’nin ülke çapında 54 güneş ve rüzgar enerjisi projesi yer alırken bu hamle ile Total, 2025 yılı planıyla 35 GigaWatt güce sahip yenilenebilir enerji hedefine bir adım daha yaklaşırken geçen yıl, 7 GigaWatt yenilenebilir enerji kapasitesi yer alıyordu.

Kaynak: Enerji Panorama

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz