EnerjiEnerji VerimliliğiGündemManşet

‘Trakya’da ‘Toprak ve Su Kaynaklarının Durumu ve Geleceği’ İncelendi

0

Türkiye Çevre Platformu (TÜRÇEP) ve Marmara Çevre Platformu (MARÇEP) ortaklaşa düzenlediği ve bir çok çevreci örgütlerin katıldığı bilgilendirme ve değerlendirme toplantısı çevrimiçi olarak yapıldı.

Moderatörlüğünü MARÇEP dönem Sekreteri Hüseyin ERÇİN‘in yaptığı, “Trakya’da Toprak ve Su Kaynaklarının Durumu ve Geleceği” temalı bilgilenme toplantısında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinden Prof.Dr. Halim ORTA sunumunda aşağıdaki bilgileri çevreciler ile paylaşmıştır.

Türkiye yılda 40 milyar m3 su kullanmakta olup, Trakya’daki su kullanımı bunun % 3 ü( 1,5 milyar m3 ) kadardır.

Kullanılan su miktarının 4/3 ( 30 Milyar m3 ) tarımda  kullanıldığını göz önüne alırsak tarımda sulamayı islah etmemiz gerektiği bir kez daha dikkatinize sunulmuştur.

Dünya’da ve Türkiye’ de su kaynaklarının çok fazla olduğu her tarafın denizlerle kaplı olmasına karşılık temiz su kaynakları çok kıt olduğunu aklımızdan çıkartmamamız gerekmektedir.

Türkiye’deki toplam 77,8 milyon hektarlık  toprağın:  27,7 milyon hektarı işlenen toprak, 23,5 milyon hektarı  Orman, 22 milyon hektarı mera, 3,8 milyon hektarı diğer araziler olup, Trakya’da işlenen toprak1,4 milyon hektar, 0,7 milyon hektar Orman olmasına rağmen akarsularımız  çok kirli akmaktadır. Bu da tarımı olumsuz yönde etkilemektedir.

Türkiye’de kullanabilir su miktarı  toplamı 110 milyar m3 olup: yer üstü su miktarı 95 milyar m3 , yer altı su miktarı 12 milyar m3 ve yurt dışı kaynaklı (nehirler vs) su miktarı  3 milyar m3  olmaktadır. Trakya’da su miktarı bu miktarların yaklaşık % 3 leri mertebesindedir.

Zoom üzerinden yapılan toplantıda toplantıya katılan çevreci kuruluş temsilcilerin soruları ve açıklayıcı ve doyurucu bilgiler ile toplantı sona ermiştir. Escevder (Eskişehir Çevre Koruma ve Geliştirme Derneği) de katılımcılar arasında yer almıştır.

TÜRÇEP ( Türkiye Çevre Platformu ) önderliğinde yapılan bu söyleşilere çevrimiçi toplantı şeklinde devam edeceğimizi kamuoyuna açıklamaktan mutluluk duyuyoruz.

TÜRÇEP KOODİNATÖRÜ                                                         TÜRÇEP SEKRETERİ

     Prof.Dr. Tanay Sıdkı UYAR                                              Ahmet Oktay DEMİRKAN

‘Fırat Edaş’ Tam Kapanmada Ekipleri ile 7/24 Görevinin Başında

Previous article

Lavanta Ekimine Geçen Çiftçi Elektrik Faturasından Kurtuldu

Next article

You may also like

More in Enerji