GündemHidrokarbonPetrol & Doğalgaz

Trump, Putin ve Selman Petrol Kısıtlamasına Karar Verdi

0

Petrol piyasasında yaşanan dalgalanmayı sona erdirmek için taraflar ortaklaştı. Trump, Putin ve Selman arasındaki görüşmede uzlaşmaya varıldı. OPEC, kararı destekledi

Suudi Arabistan’ın geçen ay Rusya’yla yaşadığı anlaşmazlık sonucu varil petrol üretiminde gaza basması ve talep fazlası petrolün ortaya çıkmasıyla ilgili kriz aşıldı. Petrol piyasasındaki gücünü hatırlatmak isteyen Suudi Arabistan’a en büyük müttefiki ABD’den uyarı geldi.

ABD Başkanı Donald Trump, önceki gün Suudi Kral Selman bin Abdülaziz ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede, petrol üretiminde kısıtlamaya gidilmesi yönünde ortak karar alındı. Trump, varılan anlaşma dolayısıyla taraflara teşekkür etti.

Her iki liderin ‘hem birbirleriyle hem de petrol üreten diğer ülkelerle işbirliği halinde çalışmalarını’ memnuniyetle karşıladığını belirten Trump“Küresel enerji ve finansal piyasaların istikrarına uygun bir seviyede petrol üretimine dönülmesi konusundaki hassasiyeti sebebiyle Putin ve bin Selman’a teşekkür ediyorum” dedi.

Varillerce petrol kısıntıya gidiyor…

Tarafların anlaşmaya varmasının ardından Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı ham petrol üreticisi ülkeler, gelecek aydan itibaren günlük ham petrol üretimlerini 9,7 milyon varil azaltma kararı aldıklarını duyurdu.

OPEC’ten yapılan açıklamada, söz konusu günlük ham petrol üretimi kesinti miktarının:
>> 1 Temmuz-31 Aralık arasındaki altı ay boyunca 7,7 milyon varil olacağı,
>> 30 Nisan 2022’ye dek 5,8 milyon varil

kısıntıya gidileceği kaydedildi.

“Petrol piyasasındaki durumun üstesinden geleceğiz”

Rusya’dan varılan uzlaşmaya ilişkin açıklama yapıldı. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak“Suudi Arabistan’ın Rusya’yı petrol piyasasının dışına itme çabası baştan beri başarısızlığa uğramaya mahkumdu” dedi.

Bakan Novak, Rusya’nın rekabet gücüne sahip petrol ürettiğini ve hammaddeyi satmak için güzergahları çeşitlendirdiğini anlattı. Novak, petrol talebinin kriz öncesi seviyelere dönüşünün uzun zaman alabileceğini, Rusya yönetiminin petrol piyasasındaki durumun üstesinden geleceğini ifade etti.

Bosch, Bursa’da 500 Milyon TL’lik Yatırımla Üretime Başlıyor

Previous article

OTSP’de Doğal Gaz Fiyatlarının Son Durumu: 16.04.2020

Next article

You may also like

More in Gündem