ElektrikEnerjiGündemManşetRüzgar EnerjisiYenilenebilir Enerji

TÜREB’ten Yeni YEKDEM Mekanizmasına Yönelik Değerlendirme

0
tureb-ten-yeni-yekdem-mekanizmasina-yonelik-degerlendirme

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) dün gece Resmi Gazete’de yayınlanarak devreye giren yeni YEKDEM Mekanizması ile ilgili değerlendirmesini paylaştı.

TÜREB adına konuşan Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi Başkanı Hakan Yıldırım, 10 yıl boyunca geçerli olacak yeni mekanizmanın açıklanmış olmasının belirsizliği ortadan kaldırması ve rüzgar piyasasının öngörülebilirliği açısından çok olumlu olduğunu belirtti.

“Yeni YEKDEM’de yerli üretime verilecek teşvikin 5 yıl yerine, imalat kabiliyetlerini desteklemek üzere 10 yıla çıkartılması daha olumlu olabilirdi” diyen Yıldırım, “Bir önceki YEKDEM’de yerli imalat için teşvik fiyatı baz fiyatın % 50’sine kadar çıkabiliyordu, ancak yeni düzenlemede bu oranın yalnızca % 25’e kadar çıkabildiğini görüyoruz” dedi.

Yeni YEKDEM fiyatının TL açıklanmakla birlikte eskalasyon formülünün % 50 oranında kur dalgalanmalarını içeriyor olmasının önemli olduğunu söyleyen Hakan Yıldırım, “Eskalasyon hesaplanmasında % 48 ağırlığın döviz bazlı olması önemli, böylece proje finansmanında doğal olarak % 48’ini daha makul maliyetli döviz kredisi ile kullanmak söz konusu olacak. Ama % 52’lik TL kısmına ödenecek yüksek faiz nedeniyle, bugünkü şartlarda projeler % 12-13 gibi paçal faiz oranı ile fonlanabilecek. Bu da yeni YEKDEM’e rağmen yatırımcıları zorlayabilir” dedi.

Yıldırım, yine de devreye alınacak düzenlemenin öngörüldüğü şekilde çalışması durumunda TÜREB olarak hesapladıkları fiyata yakın olacağını belirterek şunları söyledi: “Biz TÜREB olarak Nisan 2019’dan bu yana % 35 kapasite faktörüne sahip örnek bir tesis için başa baş fiyatın 5,22 USDcent/kwh olması gerektiğini dile getiriyorduk. Yeni açıklanan mekanizmadaki fiyatın mevcut döviz kurundaki değeri de 5,47 USDcent/kwh olarak görünüyor.” Hakan Yıldırım, yeni YEKDEM fiyatının yüksek kapasite faktörüne sahip projelerin gerçekleştirilmesinde katkısı olacağını ancak % 35 kapasite faktörünün altındaki projelerin bu fiyatlarla hayata geçirilmesinin oldukça zor olduğunu da vurguladı.

Yıldırım, son 2 yıldır Enerji Bakanlığı ile yakın iş birliği yaptıkları ve yoğun çalışmalar gerçekleştirdikleri yeni YEKDEM mekanizmasının açıklanmasından memnuniyet duyduklarını da dile getirdi.

‘The Valuable 500’e Türkiye’den Katılan İlk Banka ‘Akbank’ Oldu

Previous article

Karbondioksit Yoğunluğu Aralık’ta Güvenilir Sınırın 64,02 ppm Üstüne Çıktı

Next article

You may also like

More in Elektrik