EnerjiGündemHidroelektrik EnerjisiManşetYenilenebilir Enerji

Türkiye 2019 HES Kapasite İlavesinde Dünya Dokuzuncusu

0
hes

Türkiye, 2019 yılında dünyanın en fazla hidroelektrik santrali kurulumunu gerçekleştiren dokuzuncu ülkesi oldu

Türkiye, 2019 yılında dünyanın en fazla hidroelektrik santrali kurulumunu gerçekleştiren dokuzuncu ülkesi oldu. 

REN21’in 2020 Yenilenebilir Enerji Küresel Durum Raporuna göre, Toplam küresel hidroelektrik kapasitesi içerisinde %3 pay ile Türkiye dünyanın en fazla hidroelektrik santrali kurulumu olan dokuzuncu ülkesi konumunda.

Türkiye 2019 yılında toplam 200 MW hidroelektrik kapasitesi ekleyerek toplam kurulu güç kapasitesini 28,500 MW’e çıkardı. Elektrik üretiminin üçte birinden biraz azını hidroelektrik santrallerden üreten Türkiye’nin küresel hidroelektrik kurulu gücü içindeki payı ise yüzde 3 oldu.

BREZİLYA YENİ KAPASİTE KURULUMLARINDA İLK SIRADA

Rapora göre 2019 yılında dünya genelinde 15.6 GW yeni hidroelektrik santrali kurulumu ile toplam küresel kurulu güç yaklaşık 1.150 GWi’ye yükseldi. Geçen yıl Brezilya ilk defa yeni kapasite kurulumlarında ilk sırada yer aldı. Brezilya yaklaşık 4,950 MW yeni hidroelektrik kapasitesi ile toplam yeni kapasitelerin üçte birini gerçekleştirdi. 

TOPLAM KURULU KAPASİTEDE TÜRKİYE SEKİZİNCİ SIRADA

2019 yılı sonu itibariyle toplam kapasitenin üçte ikisini ise -en yüksekten düşüğe sırayla- Çin, Brezilya, Kanada, ABD, Rusya Federasyonu, Hindistan, Norveç, Türkiye, Japonya ve Fransa oluşturdu. 2019 yılında ayrıca dünya genelinde hidroelektrik santrallerden üretilen elektrik miktarı bir önceki yıla göre yüzde 2.3 oranında yükselerek 4,306 TWh oldu. Hidroelektrik santrallerin toplam elektrik üretimindeki payı da yaklaşık yüzde 15,9 oldu. 

Kars Barajı Hizmete Alındı

Previous article

Haziran YEKDEM Maliyet Tahmini 134,36 Liraya Yükseldi

Next article

You may also like

More in Enerji