HidrokarbonManşetPetrol & Doğalgaz

Türkiye, Doğal Gaz Ticaret Merkezlerinden Biri Olacak!

0
Yerli enerji için kritik imza! ''Türkiye tarih yazıyor''

Karadeniz’de gerçekleştirilen ilk milli sondajda, 320 milyar metreküp doğal gaz keşfi ve bu gazın 2023 itibariyle üretime geçmesi hedefi, Türkiye’yi, önümüzdeki 5 yıl içinde kontratı sona erecek olan 30 bcm’lik uzun dönemli doğal gaz ithalatı müzakerelerinde güçlü konuma getiriyor.

Türkiye’nin Karadeniz’deki ilk milli derin deniz sondajını gerçekleştiren Fatih sondaj gemisinin, Sakarya Gaz Sahası’nda keşfettiği 320 milyar metreküp doğal gaz; Türkiye’nin doğal gaz ithalatına ciddi bir katkı sağlayacak. Kullandığı gazın tamamına yakınını ithal eden ülkemiz için keşfedilen bu rezerv, önümüzdeki yıllarda sona erecek uzun dönemli doğal gaz sözleşmelerinin yeniden şekillendirilmesinde, hâlihazırda yaşanan fiyat düşüşleri ile birlikte, müzakere masasında Türkiye’nin elini güçlendiren bir gelişme olarak görülüyor.

Yıllık ortalama 45 bcm ile 50 bcm arasında değişen Türkiye’nin yıllık doğal gaz talebinin yüzde 20’si Sakarya sahasında keşfedilen rezervden karşılanabilecek. Sahanın Türkiye’nin yüksek enerji talebinin olduğu batı bölgesine ve Silivri doğal gaz depolama tesisine yakın konumda bulunması büyük avantaj sağlıyor. Sahanın yıllık 8 bcm’lik üretimi İstanbul’un bir yıllık doğal gaz tüketimine denk geliyor.

İthalat giderleri, yıllık 2.5 milyar USD seviyesinde azaltılabilecek!

Türkiye’nin önümüzdeki 5 yıl içerisinde 30 bcm’lik uzun dönemli doğal gaz ithalat kontratı sona ererek yeniden müzakere edilecek. Bu müzakereler öncesinde, global piyasalarda düşen doğal gaz fiyatları, artan LNG arzı, Türkiye’nin giriş kapasitesini çeşitlendirmesi ve arttırması ülkemizin bu kontratların yeniden şekillendirilmesinde elini güçlendiren adımlar oldu. Tüm bu olumlu gelişmelere ek olarak, büyük ölçekli ve yerli bir doğal gaz kaynağının keşfi ve bu gazın 2023 itibariyle üretime geçirilmesi hedefi, müzakere masasında Türkiye’yi daha güçlü kılıyor.  

Yıllık 40 milyar USD enerji ithalatı gerçekleştiren Türkiye’nin en önemli ithalat kalemlerini, petrol ve doğal gaz ithalatı oluşturuyor. Yıllık 12 milyar USD doğal gaz ithal eden Türkiye, Sakarya sahasından yıllık talebinin yüzde 20’sini karşılaması durumunda ithalat giderlerini, yıllık 2.5 milyar USD seviyesinde azaltabilecek. Bu ölçekte bir yatırımın hayata geçmesi için öngörülen yatırım miktarıysa 4 ila 6 milyar USD arasında değişiyor.

“Sakarya sahasındaki doğal gaz keşfi tüm bu olumlu gelişmeleri taçlandırır niteliktedir”

Doğal gaz şebekesinin güçlendirilmesi hedefiyle, FSRU, doğal gaz depolama, TANAP ve Türk Akımı gibi önemli alt yapı projelerinin devreye alınmasıyla, günlük arz kapasitesi 2018 yılında 60 milyon metreküp, 2019 yılında 27 milyon metreküp arttı. Mevsimsel oluşabilecek darboğazlar giderilerek arz güvenliğinin de sağlandığına dikkat çeken Deloitte Enerji, Doğal Kaynaklar ve Endüstri Ürünleri Lideri Elif Düşmez Tek, şunları ekledi:

“İhracat ve ticaret imkânlarının geliştirilmesi amacıyla, Türkiye’nin Avrupa ile olan bağlantı noktalarının kapasitesinin artırılması ve çift yönlü akışın sağlanması için çalışmalar devam ediyor. Doğal gaz altyapısının güçlenmesi adına yapılmış olan bu çalışmalar, arz güvenliğini sağlamanın yanı sıra doğal gaz ticaret merkezi olabilme yolunda önemli adımların atılmaya başlandığını gösteriyor. Sakarya sahasındaki doğal gaz keşfi tüm bu olumlu gelişmeleri taçlandırır niteliktedir.”

Atıkların Geri Kazanımı Sektöründe Önemli Bir Adım Atıldı

Previous article

IEA Başkanı Birol: Yenilenebilir Enerji Politikaları Ekonomik Toparlanmaya Katkı Sağlayacak

Next article

You may also like

More in Hidrokarbon