EnerjiGündemHidroelektrik EnerjisiManşetYenilenebilir Enerji

Türkiye’de İlk: EÜAŞ Elektrik Otomasyon Sistemi Kepez II HES’te

0
kepez

EÜAŞ Genel Müdürü İzzet Alagöz, İlk yerli elektrik otomasyon sistemimiz EÜAŞ Elektrik Otomasyon Sistemi Antalya Kepez II HES’in açılışında konuştu.

EÜAŞ Genel Müdürü İzzet Alagöz, ilk yerli elektrik otomasyon sistemimiz EÜAŞ Elektrik Otomasyon Sistemini Antalya Kepez II HES’in açılışında yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Biz göreve geldiğimizde kontrol sistemlerini üretememek içimizde büyük bir yaraydı. Ve bu projeye başladık. Projeye başladıktan sonra 14 ay içerisinde çalışmalarımızı neticelendirdik. Şu an tamamı bize ait olmak üzere yaptık. Muadillerinin hepsinden önde bir kontrol sistemi geliştirdik. Bugün dünyada en iyilerle yarışabilecek durumdayız.”

Yaklaşık 600 milyon dolar ülkemizde kalacak!

Bir santral otomasyon sisteminin yenileme maliyetinin ortalama 3 milyon dolar olduğunu belirten Genel Müdür Alagöz“Biz EOS projesiyle bu maliyeti onda birine düşürdük. EÜAŞ olarak 200 ünitemiz olduğu düşünüldüğünde, bu projeyi tüm santrallerimizde yürüttüğümüz zaman yaklaşık 600 milyon doların yabancı firmalar aracılığıyla yurtdışına çıkışına engel olmuş olacağız.” diye konuştu. 

“EOS, özellikle siber güvenlik noktasında bize büyük katkılar sağlayacak”

“EOS bugüne kadar bize aitti, bugün Devletimize hediye ediyoruz, artık Tüm Türkiye’nin” diyen Alagöz konuşmasına şöyle devam etti:

“Daha önceden santrallerde teknik bir ihtiyacımız olduğunda ihaleye çıkıp ancak 3 yıl gibi bir zamanda yabancı firmalardan o ihtiyacımızı karşılayabiliyorduk ama bugün itibariyle kontrol sistemleri noktasında biz bu süreyi 3 aya düşürdük. Bu sistem özellikle siber güvenlik noktasında bize büyük katkılar sağlayacak. Yerli imkanlarla yapılmış olması ve tüm yazılımının bizim tarafımızdan yapılmış olması çok önemli bir durum.” 

EOS Projesi kapsamında Borçka HES’tede çalışmalar başlamış olup, 2021 yılı içerisinde 5 santralin daha programa dâhil edilmesi planlanıyor.

Enerji Bakanı Dönmez, EÜAŞ EOS Açılış Programı’na Katıldı

Previous article

Madencilikte Rekor: 2019’da 8 Bin 602 Maden Yerinde Denetlendi

Next article

You may also like

More in Enerji