ElektrikEnerjiGenelGündemManşet

Türkiye’nin ilk Lityum İyon Silindirik Pil Üretim Tesisini ASPİLSAN Kayseri’de kuracak

0

SAHA ~ Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği üyesi olan ASPİLSAN, Kayseri Mimar Sinan Organize Sanayi Bölgesinde Lityum İyon Silindirik Pil Üretim Tesisi’ni kuracak. Kapalı alanı 17 bin metrekareyi bulan yeni üretim tesisinin temellerinin yıl ortasına kadar atılması hedefleniyor. Teknoloji yoğun üretim yapacak tesisin, Kasım 2020 itibarıyla kurulu hale getirilmesi ve Mart 2021’de de seri üretime geçmesi planlanıyor.

Başlangıç itibarıyla yılda yaklaşık 2 milyon adet pil üretimi planlanan tesiste, toplamda 200 kişinin istihdam edileceği düşünülüyor.

Sivil hava araçlarına akü üretimi için 2016 yılı başında sertifikasyon çalışması başlatan şirket, bu kapsamda Avrupa Havacılık Otoritesi’ne (EASA) 3 farklı onay için başvuruda bulundu ve 2018 içerisinde Alternatif Tasarım ve Organizasyon Onayı (ADOA) ile Üretim Organizasyon Onayı (POA) aldı. Ürün testlerinin de tamamlanması ile yıl ortasına kadar ETSO Belgesi’nin alınması bekleniyor. Bu gelişmenin ardından ASPİLSAN’ın bu yıl içinde sivil ticari uçaklara Ni-Cd uçak aküsü satışlarına başlaması hedefleniyor.

Bu alanda üretim yapan firmaların uzay ve havacılık sanayi tedarik zincirinde mal veya hizmet üreten bir halka olarak yer alabilmesi için AS 9100 sertifikasyonuna sahip olması gerekiyor.

SAHA İstanbul Ur-Ge projesi kapsamında ocak ayında EN9100:2018 / AS 9100 D sertifikasını almayı başaran ASPİLSAN, havacılık, uzay ve savunma sanayisinde küresel oyuncu olma yolunda önemli bir adım attı.

ASPİLSAN Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Bölük, konuya ilişkin, “AS 9100 sertifikasyonuyla beraber ASPİLSAN Enerji; kapsam itibariyle havacılık ve savunma endüstrileri için elektronik ve optronik sistemler, el/sırt telsizleri ve savaş araç gereçlerine ait pil hücreleri, aküler, bataryalar, batarya bloku, şarj cihazları ve baskı devre kartı komponenti dizgi işlemleri tasarımlarını ilgili sektörlere üst kalite ve gereksinimlerde yaparken dünya genelinde en üst düzey firmalara tedarikçi olarak hizmet verecek.” dedi.

Kayseri, Ankara ve İstanbul’daki merkezlerinde yoğun Ar-Ge çalışmaları yürüttüklerini vurgulayan Bölük, hem sivil sektörün hem de savunma sanayisinin gereksinimlerine özgün ve yerli çözümler üretmeyi, ülkenin dışa bağımlılığını azaltmayı hedeflediklerini ifade etti.

AA.com.tr

ADM Elektrik’ten Abonelere SMS ve e-posta hizmeti

Previous article

Küresel enerji yatırımları yükselişte

Next article

You may also like

More in Elektrik