EnerjiManşetPetrol & Doğalgaz

Türkiye’nin LNG İthalatı Yüzde 66 Yükseldi

0
Bağdat'tan Kuzey Irak'ta enerji hamlesi

Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında enerji tarafında ortaya çıkan kriz uluslararası piyasalarda gaz fiyatlarına rekor üstüne rekor kırdırırken Türkiye ise enerjide boru hatlarına göre daha ucuz alternatif olarak ortaya çıkan LNG sevkiyatına ağırlık veriyor.

Türkiye’nin doğal gaz ithalatı ocakta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 10 artarak yaklaşık 6 milyar 704 milyon metreküp oldu. Boru hatlarıyla doğal gaz ithalatı ise yaklaşık yüzde 9,9 azalırken LNG ithalatı ise yüzde 66,6 yükseldi.

Koronavirüs salgını sonrası patlak veren enerji krizi Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşla derinleşti. Bu dönemde özellikle doğal gaz fiyatları aşırı oynaklık gösterdi. Enerji konusunda arz güvenliğine büyük önem veren Türkiye enerji krizini öngörerek adımlarını erken attı. Doğal gaz depolama tesisleri gibi arz güvenliği noktasında kritik öneme sahip tesisler inşa edilirken diğer bir taraftan yerli ve yenilebilir kaynak kullanımının artırılması sağlandı. Bu süreçte Karadeniz’de doğal gaz keşfeden Türkiye, son dönemde LNG kartını da devreye soktu.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun ocak ayına ilişkin “Doğal Gaz Piyasası Sektör Raporu”na göre, ithalatın yaklaşık 4 milyar 63 milyon metreküpü boru hatlarıyla, 2 milyar 640 milyon metreküpü de sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tesisleri aracılığıyla gerçekleştirildi.

Özbekistan’ın En Büyük Türk Enerji Yatırımının Sahibi Aksa Enerji, Üçüncü Santralinde Test Üretimine Başladı

Previous article

Doğanlar Holding Eko İklim Zirvesi’nde “Doğa” Sponsoru Oldu

Next article

You may also like

More in Enerji