EnerjiGündemHidrokarbonManşetPetrol & Doğalgaz

Türkmenistan Enerji Alanında 4,13 Milyar Dolar Gelir Elde Etti

0
dolarkuru

Türkmenistan 2020 yılının 11 ayında doğal gaz ve petrokimya ürünleri ihracatından 4,13 milyar dolar gelir elde etti.

Türkmenistan’da bu sene 11 ayda 8,7 milyon ton petrol ve gaz kondensatı, 62,3 milyar metreküp doğal gaz üretildi. Türkmenistan’ın bu yılın ilk 11 ayında doğal gaz ve petrokimya ürünleri ihracatından elde ettiği gelir 4,13 milyar doları aştı.

Bilgilerin yer aldığı internet sitesine göre, ülkede bu sene 11 ayda 8,7 milyon ton petrol üretilirken, doğal gaz üretimi 62,3 milyar metreküpe ulaştı. Üretilen doğal gazın 31 milyar metreküpü yurtdışına ihraç edildi. Petrol-gaz sektörünün modernizasyonu için yaklaşık 7,1 milyar manat (yaklaşık 2 milyar dolar) yatırım yapıldı. Bu rakam geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında 492 milyon manat fazladır.

Sözkonusu dönemde, ülkede üretilen sıvılaştırılmış doğal gaz miktarı 231 bin tona ulaştı ve 2029 yılının aynı dönemine göre, 42,3 bin ton fazladır.

Türkmen polimerlerinin ihracat coğrafyası genişletildi!

Türkmenistan’da petrol ve doğal gaz üretiminin arttırılması, yeni sahaların geliştirilmesi için uluslararası işbirliğine de büyük önem veriliyor. Geçtiğimiz günlerde Türkmenpetrol Devlet Kurumu ile Tataristan’ın Tatneft şirketi arasında goturdepe petrol yatağındaki üretimin verimliliğinin arttırılması için ek bir anlaşma imzalandı. Bu anlaşma kapsamında ikili işbirliği 2028 yılına kadar sürecek .Bu anlaşma çerçevesinde 250 kuyuda genel onarım çalışmaları yapılacak ve dijital system kurulacak.

Türkmenistan’ın en büyük petrol-gaz tesislerinden Türkmenbaşı Petrol Rafinerisi’nde çeşitli marka akaryakıtın 1,7 milyon tondan fazlası üretildi. Aynı zamanda 1,65 milyon ton dizel yakıtının üretimi gerçekleştirildi. Bu ürünlerin büyük bir kısmı yabancı şirketlere ihraç ediliyor. Kıyanlı polimer fabrikasındaki polietilen ve polipropilen ürünlerine de büyük rağbet var. Bu sene 10 ayda Türkmenistan Devlet Hammadde Borsası’nda 140 bin tondan fazla polietilen satışı gerçekleştirildi. Bu ürünü Rusya, Afganistan, BAE, Özbekistan ve diğer ülkeler satın almaktadır. Aynı zamanda Türkmen polimerlerinin ihracat coğrafyası genişletilerek, Türkiye, Güneydoğu Asya ülkeleri, Hindistan ve Pakistan’a ihraç ediliyor.

Belediye 1 Yılda 39 Bin Ton Çöp Elektrik Enerjisine Döndü!

Previous article

‘EÜAŞ’tan 150 Teknisyen Alımına Yönelik Kura Duyurusu!

Next article

You may also like

More in Enerji