ElektrikEnerjiGündemManşet

Yapılan Yönetmelik Değişikliğiyle Elektrik Kesintilerine İstisna Getirildi

0
yapilan-yonetmelik-degisikligiyle-elektrik-kesintilerine-istisna-getirildi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Elektrik Piyasası Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği’nde değişiklik yaptı.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle pandemi döneminde vatandaşın yaşadığı bazı zorluklara kolaylıklar getirildi.

İşte yönetmelikteki bazı önemli maddeler:

65 yaş üstü% 40’ın üzerinde engelli, Şehit Aileleri ve Muharip/Malul Gazi olanların elektriği, tek bir kullanım yerine ait faturaların aralıksız olarak yıl içerisinde en az 3 dönem boyunca zamanında ödenmemesi halinde kesilebilir.

Elektriğin kesilmesi için tüketicinin kesme yapılacağı hakkında görevli tedarik şirketi tarafından bilgilendirildiğinin ispatı da aranacak.

Borcun ödenmesine ilişkin taksitlendirme talep edilmesi halinde taksitlendirme tedarikçiler tarafından yapılır. Taksitlendirme süresi azami dört aydır.

Tüm tüketiciler için, zamanında ödenmeyen borçlar kapsamında uygulanan kesme işlemi; Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe günleri 08:00-15:00 saatleri arasında yapılır.

Resmî, dini bayram günleri, genel tatil günleri ile bunların bir önceki günlerinde kesme işlemi yapılmaz.

Tüketicinin talebi halinde, güvence bedeli mesken tüketici grubunda bulunan tüketiciler için faturaya yansıtılmak üzere iki eşit taksitte, diğer tüketici grupları için ilk taksit peşin ikinci taksit faturaya yansıtılmak üzere tahsil edilir.

Geriye dönük itiraz süresini 12 aya çıkaran düzenleme ise şöyle:

Fatura tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içinde yazılı olarak yapılmayan ve başvuru tarihi itibarıyla en fazla 12 ay önceki fatura dönemine ait itiraz başvurularıitiraz başvurusunu takip eden 3 ay içerisinde Piyasa İşletmecisi tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılması veya Piyasa İşletmecisi tarafından diğer hataların tespit edilmesi durumunda, gerekli düzeltme işlemi gerçekleştirilir.”

‘Say Yenilenebilir Enerji’den Kanada ile İhracat Bağlantısı

Previous article

‘Yıldız Enerji’ 20 Milyon TL’lik GES Yatırımını Entegre Mersin Tesisi’ne Yaptı

Next article

You may also like

More in Elektrik