ElektrikManşet

Yeni Rapor: Türkiye’de elektriğin yüzde 10’u rüzgâr ve güneşten üretiliyor

0
Yeni Rapor: Türkiye’de elektriğin yüzde 10’u rüzgâr ve güneşten üretiliyor

EMBER’in yeni raporuna göre, Türkiye’de elektrik üretiminin yüzde 10’u güneş ve rüzgâr santrallerinden karşılanıyor.

İklim değişikliği ve elektrik üretimi konusunda analizler gerçekleştiren düşünce kuruluşu EMBER, bugün yeni bir rapor yayımladı.

Dünyada üretilen elektriğin onda biri rüzgâr ve güneşten

Rapora göre, Covid krizi nedeni ile küresel elektrik talebi yüzde 3 azalmasına rağmen, 2020’nin ilk yarısında dünyada üretilen elektriğin yüzde 10’u güneş ve rüzgârdan elde edildi.

Bu oran geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 14 artış anlamına geliyor.

Raporda ayrıca,  rüzgâr ve güneş enerjisinden elektrik üretiminin 2015’ten beri kömürün pazar payından yüzde 5’lik bir oranı da aldığını gösteriyor.

2020’de kömürden elektrik üretiminde 1990’dan bu yana en büyük altı aylık düşüşün gerçekleşmesi, bu yıl dünyadaki kömür santrallerinin, ilk kez kapasitelerinin yarısından azıyla faaliyet gösterdiği anlamına geliyor.

Küresel üretim 1129 TWh’e yükseldi

2019’daki 992 TWh olan rüzgâr ve güneş enerjisinden elektrik üretimi, 2020’nin ilk yarısında 1129 TWh’e yükseldi.

Bu artış, küresel ölçekte rüzgâr ve güneş enerjisinden elektrik üretiminde 2019’da yüzde 8,1 olarak gerçekleşen payın, 2020’nin ilk yarısında yüzde 9,8’e yükselmesi anlamına geliyor.

Hangi ülke, ne durumda?

Raporda ülkelere göre yapılan değerlendirme sonuçlarına göre, günümüzde birçok ülkede elektriğin yaklaşık onda biri rüzgâr ve güneşten üretiliyor.

Türkiye elektriğinin yüzde 10’unu rüzgâr ve güneşten elde ediyor.

“Kömürden elektrik üretimi 10 yıl içinde her yıl yüzde 13 azalmalı”

Ember Kıdemli Enerji Analisti Dave Jones’a göre, küresel ısınmayı 1,5 dereceyle sınırlayabilmek için kömürden elektrik üretiminin önümüzdeki 10 yıl içerisinde her yıl yüzde 13 azalması gerekiyor.

Ancak kömür üretimindeki düşüş, küresel salgının yaşandığı 2020’nin ilk yarısında dahi yalnızca yüzde 8 oldu.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) 1,5 derece senaryoları, kömürün 2030 yılındaki enerji portföyünün yüzde 6’sıyla sınırlanması gerektiğini gösteriyor.

2020’nin ilk yarısında küresel ölçekte kömürden elektrik üretimi yüzde 33 olarak gerçekleşti. IPCC, tüm senaryolarında, kömürün büyük kısmının rüzgâr ve güneş ile ikame edildiğini gösteriyor.

2020’nin ilk yarısında kömürden elektrik üretimde yaşanan düşüşün yüzde 70’i, COVID-19 salgını nedeniyle düşen elektrik talebiyle ilişkilendiriliyor. Ancak, kömürden elektrik üretimindeki düşüşün yüzde 30’luk bölümü, rüzgâr ve güneş üretiminin artması sebebiyle gerçekleşti.

Kömürün payı, ABD’de yüzde 31 ve AB’de yüzde 32 seviyesine geriledi. Çin’de ise kömürün elektrik üretimindeki payında yalnızca yüzde 2 düşüş yaşandı.

Bu durum, Çin’in küresel ölçekte kömürden elektrik üretimindeki payının 2015 yılındaki yüzde 44 ve 2019 yılındaki yüzde 50 seviyesinden bu yılın ilk altı ayında yüzde 54’e çıktığını gösteriyor.

Avustralya, Yenilenebilir Enerji İhracatında Süper Güç Olmayı Hedefliyor

Previous article

Güneş Enerjisi, Hindistan’ın Ekonomik Büyümesini Hızlandırıyor

Next article

You may also like

More in Elektrik