EnerjiGündemGüneş EnerjisiManşetYenilenebilir Enerji

Yeni Ürün ile Güneşin Işığından ve Enerjisinden Faydalanın!

0
gunes isigi

Michigan Üniversitesi’ndeki araştırmacılar plastik iletkenliği daha şeffaf hale getirerek elde ettikleri yeni ürün ile yeni projeler ortaya çıkaracak.

Michigan Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar ışığın kolayca geçmesine izin veren iki “dielektrik” malzeme arasında iletken bir metal katmanı sandviçleyerek yeni bir ürün elde ettiler. Elde ettikleri bu ürün en şeffaf iletken madde özelliğine sahip oldu.

Araştırmacılar bu yeni ürünün dokunmatik ekranları, LED ışık panellerini ve diğer elektronik ekran cihazlarını geliştireceğini umuyor .

Ürün ekibinin başında olan Michigan Üniversitesi elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimi profesörü Jay Guo, ürünle ilgili basına şu açıklamalarda bulundu: 

“Yüksek şeffaflık  ve iletkenlik, düşük pusluluk, mükemmel esneklik, kolay imalat ve farklı yüzeylerle mükemmel uyumluluk ile kaplamalar yapmak için bir yol geliştirdik.”

Ürünün içeriği:

Takım tarafından iletken plastikleri için seçilen dielektrikler alüminyum oksit ve çinko oksittir. Işık kaynağına en yakın tarafta kullanılan alüminyum oksit, plastiğin emdiği ışığı daha az yansıtmasını sağlar.

Alüminyum tabakasından sonra, sadece 6.5 nanometre kalınlığında, içinde az miktarda bakır bulunan gümüşten oluşan metal tabaka geliyor. 

Metal tabakadaki çinko oksit, ışığın plastik yüzeye yönlendirilmesine yardımcı oluyor.

Plastiğin karşı taraftaki hava ile buluştuğu yerde bir miktar ışık geri yansıtılsa da, toplam ışık iletimi tek başına plastikten daha iyi olduğu hesaplandı:

– Bu üründeki geçirgenlik sadece %88.4 iken, normal plastik için bu değer %88.1′ dir. –

Guo ve ekibi, pencerelere monte etmek için güneş pillerinde şeffaf iletkenler kullanan bir proje üzerinde işbirliği yaparak teknolojilerini ileriye taşıyor. Ekip, bu malzemelerin kızılötesi ışınları emebileceğini umuyor. Böylece ışığı ve görünür spektrumun odadan geçmesini ve aydınlatmasını sağlarken elektriğe dönüştürmesini sağlayacak mükemmel bir çalışma yapılabilir.

Sürdürülebilir ve verimli teknolojiler için yüzeyleri kullanmanın yeni yollarını bulma konusunda tüm dünyada çalışmalar yapılıyor. Guo da bu konuda, şeffaf iletkenleri araçların arka camlarına yerleştirilerek oluşan buzları eritebilecek şekilde kullanılabileceğini önerdi.

Çetin Barajı ve Hidroelektrik Santrali’ni EPDK Başkanı Açtı

Previous article

Geçici Faaliyet Belgesi Verilen Termik Santraller İzleniyor

Next article

You may also like

More in Enerji