Güneş EnerjisiRüzgar EnerjisiYenilenebilir Enerji

Yenilenebilir Enerji Ekipman Tedariğinde Sorun Artacak

0
Yenilenebilir Enerji Ekipman Tedariğinde Sorun Artacak

Küresel koronavirüs (COVID-19) sorunu yenilenebilir enerji alanını da büyük oranda etkiliyor

Yenilenebilir enerji sektöründeki etkilerine bakıldığında, hem rüzgar türbinleri hem de güneş panelleri için küresel tedarik zincirlerinde ve üretimde gecikmeler yaşanacağı tahmin ediliyor. Özellikle, rüzgar ve güneş sektörü için ekipman üretimlerinde başı çeken Çin’in küresel etkileri zamanla artacak.

Çin’den sağlanan hammaddeler nedeniyle yerel güneş panelleri üretimi de etkilenecek. Bu durum, dünya çapında güneş panelleri ve ürünlerinin fiyatlarında kısa süreli bir artış anlamına gelebilir. Çin’de virüsten etkilenen bölgelerin birçoğunun özellikle güneş enerjisi imalat sanayinin kalbi olduğu belirtiliyor.

En fazla sıkıntı modül ve invertörlerde

TrendForce’un araştırmasına göre, modül ve invertör gibi anahtar ekipmanların temini, yeni koronavirüs salgından en fazla zarara uğrayacak. Modül üretiminde yer alan birçok hammadde, yani silikon gofretler, alüminyum çerçeveler ve cam gibi yardımcı malzemeler için Çin’deki kısıtlanan tedarik zinciri nedeniyle lojistik problemler yaşanacak.

Nakliye ve lojistik hizmetlerinin hacmindeki bu önemli azalma, projelerin şebeke bağlantılarında kaçınılmaz gecikmelere yol açabilir ve pek çok ülkede kurulumu devam eden güneş santrallerinin teslim süreleri kaçırılabilir.

Uzmanlar, bazı üreticilerin modül ve inverter üretimi için Güneydoğu Asya’daki fabrikalarına güveniyor. Ancak böyle bir seçeneği olmayan üreticilerin diğer üretim araçlarını inceleyip piyasa koşullarına uyum sağlamalarını tavsiye ediyor.

Rüzgar enerjisi endüstrisinde de etkiler büyük!

İngiltere merkezli danışmanlık firması Wood Mackenzie, türbin tesisatlarında yüzde 50’ye varan bir düşüş öngörüyor. Ayrıca, ABD’deki rüzgar kapasitesinin 6 GW’lik bir bölümünün bu yıl virüs tarafından etkileneceği tahmin ediliyor. Küresel rüzgar türbini üreticisi Vestas’ın işletmeleri üzerindeki etkinin boyutları ise henüz netleşmiş değil. Vestas rüzgar türbinlerinin bıçak ve diğer bileşen üretimleri Çin’de gerçekleştiriliyor.

CK Enerji Akdeniz Elektrik Müşteri Hizmet Merkezleri 12.00-17.00 Arası Çalışacak

Previous article

AEDAŞ İşletme Müdürlükleri 12.00-17.00 Arası Çalışacak

Next article

You may also like