EnerjiGündemHidroelektrik EnerjisiManşetYenilenebilir Enerji

Yıllık 1 Milyar 888 Milyon kWh Enerji Üretimi İçin Son 40 Metre!

0
https://tr.wikipedia.org/wiki/Yusufeli_Baraj%C4%B1_ve_Hidroelektrik_Santrali

Tamamlandığında Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise üçüncü barajı olacak olan Yusufeli Barajı’nın gövdesinin tamamlanmasına 40 metre kaldı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerinde yapımı devam eden Yusufeli Barajı tamamlandığında Türkiye’nin en yüksek, dünyanın ise üçüncü barajı olacak. Yusufeli Barajının gövde yüksekliği 235 metreye ulaşırken, gövdesinin tamamlanmasına 40 metre kaldı. Yusufeli Barajında kesintisiz 24 saat çalışılıyor ve dökülen gövde beton miktarı 3 Milyon 592 bin metreküp seviyesinde.  

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) Projesinin gövde yüksekliği 235 metreye ulaştı. Yusufeli Barajı ve HES Projesi’nde baraj gövde betonu dökülmesi çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Yusufeli Barajı tamamlandığında temelden yüksekliği 275 m olması planlanırken, çift eğrili beton kemer kategorisinde ülkemizin birinci, dünyanın üçüncü en yüksek barajı olacak. Yusufeli Barajı, tesisin kurulu gücü 558 MW olup; yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kWh/yıl’ olarak gerçekleşecek.

Yusufeli Barajı, 275 metre gövde yüksekliğiyle 100 katlı bir gökdelen yüksekliğine ulaşacak. Baraj gövdesinde kullanılacak 4 milyon metreküp beton, Artvin’den Edirne’ye 13 metre platform genişliğinde beton yol yapılmasını sağlayacak kapasiteye sahip. Projeyle üretilen enerji sayesinde yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek.

Yeni Pazar Yapısı YSermaye Piyasası Kuruluarından İtibaren Uygulamaya Alınacak

Previous article

FED Açıkladı: Ekonomik Toparlanma Beklenenden Daha İyi

Next article

You may also like

More in Enerji