EnerjiEnerji VerimliliğiManşet

Zorlu Enerji/ Ak: Her sene 70-80 Milyon Dolar Karşılığı TL Yatırım Planlıyoruz

0
zorlu enerji yatirim

Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak Bloomberg HT’ye bu yıl sonuna kadar 1,8 milyar liralık toplam yatırım yapıp, her sene yaklaşık 70-80 milyon dolar karşılığı TL yatırım yapmayı planladıklarını söyledi.

Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, Enerji Tedariği Zirvesi’nde Bloomberg HT’ye konuştu.

Ak, TL kredi kullandıklarını bunun ilk çeyrekte kârlılığa ve kur risklerine karşı koruyucu olduğunu söyledi.

Ak, “Enerji fiyatları arttı dolayısıyla yenilenebilir enerji yatırımlarımız olduğu için serbest piyasada satmış olduğumuz elektriğin fiyatında bir miktar artış oldu. Oradan belli bir miktar kârlılık söz konusu. Dağıtım kredi şirketlerinde de TL kredi kullanıyoruz. Varlık tabanlarımız enflasyonla değerleniyor. Bunların da ciddi anlamda bilançoya faydasını olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Yatırımları hakkında da konuşan Ak, “Dağıtım şirketlerinde beşer yıllık planlamalar yapılıyor. 2021-2025 yılı için yaklaşık 350 milyon dolarlık bir yatırım yapmayı planladık. Bunun finansmanı içinse EBRD, Denizbank gibi bankalarla anlaşma imzaladık. Bunlardan gelen dolar krediyi aslında TL’ye swap edip uzun vadeli TL finansmanla bu işleri yapacağız. Bu bizi kur risklerine karşı koruyacak aynı zamanda karlılıklarımızı kontrol etme avantajı sağlayacak. Bu yıl sonuna kadar 1,8 milyar liralık toplam yatırım yapıp, her sene yaklaşık 70-80 milyon dolar karşılığı TL yatırım yapmayı planlıyoruz” dedi.

Biotrend Enerji’den Güçlü İlk Çeyrek Rakamları!

Previous article

Karadeniz’de Dünyanın 45 yıllık Enerji Stoku

Next article

You may also like

More in Enerji